Workation – jak wybrać miejsce do pracy zdalnej?

Jak połączyć pracę i odpoczynek? Odpowiedź jest prosta – workation, czyli wakacje połączone z pracą zdalną.
Workation – jak wybrać miejsce do pracy zdalnej?
fot. istock.com
16.07.2021
Dominika Stanisławska

Pomimo luzowania obostrzeń, wciąż wiele firm pracuje w formule home office – dlaczego więc tego nie wykorzystać i pracować np. z tropikalnej plaży? Dzięki temu, bez brania urlopu możemy jednocześnie wykonywać swoje obowiązki zawodowe i korzystać z uroków oraz atrakcji zagranicznych krajów. Jest tylko jeden warunek: miejsce do workation trzeba odpowiednio wybrać. Jak? Radzi Victoria Iwanowska.
Zobacz więcej: Praca w systemie hybrydowym zmieni rzeczywistość środowiska pracy?

Workation – jak wybrać miejsce do pracy zdalnej?

Według raportu Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, w 2020 roku rynek przewozów lotniczych spadł aż o 60%. Pandemia COVID-19 zamknęła ludzi w domach w wielu częściach świata. Efektem był wzrost napięć psychicznych i depresji. Wg danych ZUS w 2020 roku lekarze wystawili ponad pół miliona zwolnień lekarskich z powodu stresu.
Jak znaleźć na to rozwiązanie? Może być nim... zmiana otoczenia. Ze zorganizowanych wyjazdów na workation korzystają zarówno osoby prywatne, jak i całe firmy. Wynajęcie salki konferencyjnej lub biura nawet w nietypowych miejscach np. w ruinach zamku nie stanowi problemu.

Trendy wyjazdowe zmieniają się w zależności od pór roku. W zimie popularnością cieszyła się egzotyka, czyli np. Zanzibar, Dominikana i Meksyk. Latem, do listy idealnych miejsc na workation, dołączyły kraje śródziemnomorskie: Grecja, Włochy, Hiszpania. Osoby, które preferują wiosenny klimat, wybierają Cypr, Wyspy Kanaryjskie czy Maderę, a z bardziej egzotycznych – Mauritius. Niezwykły klimat, zarówno latem, jak i zimą, panuje też na Islandii, a od kilku miesięcy dodatkową atrakcją jest aktywny wulkan, który robi ogromne wrażenie. – mówi Victoria Iwanowska, prezes Victoria Travel & Events, organizator wyjazdów na workation.

workation
fot. Materiał prasowy

Łączność ze światem

Do pracy zdalnej niezbędna będzie sieć komórkowa oraz szybki Internet. Należy sprawdzić, czy w hotelu jest darmowe wifi. Co istotne – warto dodatkowo potwierdzić informację na temat dostępu internetu z obsługą obiektu, zdarza się bowiem, że na miejscu okazuje się, że informacje ze strony internetowej są nieaktualne. A internet to absolutna podstawa do pracy zdalnej!
Koszty rozmów telefonicznych z każdego z 27 krajów Unii Europejskiej są podobne, jak w Polsce, a szybki internet jest łatwo dostępy. O ile egzotyczny Zanzibar przyciąga pięknymi plażami, to słabszy internet może utrudniać możliwość pracy zdalnej. Na wyjazd warto zabrać sprzęt, z którego korzystamy na co dzień – lekki laptop lub netbook, a razem z nim – zapasowe kamerki, ładowarki i dyski.
Zobacz więcej: W pracy z brzuszkiem - czyli wszystko o tym jak zorganizować się w tym szczególnym czasie!
A co ze strefami czasowymi? Co ciekawe, różnice w czasie mogą stanowić atut!
Różnica stref czasowych może być dużą zaletą, jeśli odpowiednio się ją wykorzysta. Sama mam w tym spore doświadczenie: gdy Polska jeszcze śpi, mam czas dla siebie – biegam po plaży, nurkuję i zwiedzam. Pracę i spotkania realizuję po południu, gdy w Polsce nastaje dzień. Dzięki dobremu podzieleniu dnia pomiędzy pracę a wypoczynek, można w pełni wykorzystać możliwości workation. – mówi z uśmiechem Victoria Iwanowska.

Pamiętajmy o przepisach

Podczas przygotowań nie można zapomnieć o formalnościach. Na wyjazd do krajów UE i Schengen pozwala dowód osobisty, a pozostałych - paszport. Dokumenty powinny być ważne w dniu wjazdu do większości krajów co najmniej jeszcze 6 miesięcy. Jeśli chodzi o przepisy wizowe, to niektóre kraje umożliwiają workation na 30 dni, a inne nawet na 5 lat. To przepisy, które koniecznie trzeba sprawdzić.
Obecnie dochodzą też dodatkowe warunki wjazdu związane z restrykcjami covidowymi. Część krajów nadal nie wpuszcza obcokrajowców, a niektóre – tylko osoby zaszczepione. Jeśli jesteśmy już zaszczepieni – wydrukujmy na wszelki wypadek certyfikat, mimo posiadania go w wersji elektronicznej.
Podczas wyjazdu trzeba pamiętać też o zdrowiu i bezpieczeństwie, unikając miejsc z konfliktami politycznymi/religijnymi/rasowymi oraz tych z największą liczbą zachorowań na COVID-19. Kolejną ważną kwestią do dopilnowania jest ubezpieczenie zarówno pod kątem zachorowań, jak też potencjalnego ryzyka kwarantanny.
Workation to szansa na zmianę otoczenia oraz zwiększenie efektywności pracy. Firmy, które wyjeżdżają razem mają okazję spojrzeć na biznes i pracę od innej strony. Według opinii uczestników, kilka dni wspólnej pracy i spędzenia aktywnie czasu w innym otoczeniu daje szansę na lepsze zbudowanie relacji, niż kilka lat tradycyjnej pracy biurowej. olog-dane-potwierdzaja-ze-pandemia-zle-wplywa-na-zdrowie-psychiczne

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie