Rok 2021 będzie jeszcze ważniejszy dla kobiet?

Przemyślenia po 8 marca.
Rok 2021 będzie jeszcze ważniejszy dla kobiet?
fot. istock.com
09.03.2021
Dominika Stanisławska

Dzień Kobiet już za nami, a wraz z nim przemyślenia na temat sytuacji płci pięknej na świecie. Chociaż w kwestii praw kobiet i równości płci zostało już sporo zrobione, to dane nie napawają optymizmem. Zwłaszcza w dobie pandemii wszystko, co zostało osiągnięte można szybko stracić. 
Zobacz więcej: 
Biznesmama - "Produkty Unit4men®, to wyjątkowe połączenie naturalnego składu kosmetyku z prawdziwie męskim zapachem ekskluzywnych perfum"

Sytuacja kobiet w dobie pandemii

Z okazji 8 marca, Międzynarodowego Dnia Kobiet, Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodziła go pod hasłem “Kobiety-liderzy: równa przyszłość w świecie COVID-19”. W polityce i życiu społecznym kobiety nie są liderami jeśli chodzi o dane, ale w walce z pandemią już tak. Służba zdrowia na całym świecie w większości składa się z pań. Mimo to różnica w wynagrodzeniach nadal istnieje. Według danych ONZ kobiety na całym świecie zarabiają o 11 procent mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Podczas pandemii w 2020 roku przemoc domowa w większości dotykała kobiety. Według tych danych od początku pandemii, z rąk swoich partnerów zginęło 45 kobiet. 
Według tych danych od początku pandemii, z rąk swoich partnerów zginęło 45 kobiet. 
fot. istock.com

Opieka nad dziećmi

Według badania hiszpańskiego Stowarzyszenia Yo No Renuncio, które zajmuje się sytuacją kobiet, jedna na cztery, czyli 22 procent musiała zrezygnować z całego etatu lub jego połowy, aby móc zajmować się dziećmi, 21 procent kobiet musiało skorzystać z urlopu lub wziąć bezpłatne wolne, a 74 procent z nich musiało zrezygnować ze swoich wakacyjnych planów. Mimo pracy zdalnej i teoretycznie równego podziału obowiązków w domu, to panie i tak musiały wykonywać ich lwią część. Z badania wynika, że 73 procent kobiet mieszkających z partnerem nie odczuło odciążenia w obowiązkach domowych, u 11 procent sytuacja się pogorszyła, a 14 procent z nich poprawiła się. 
Zobacz więcej: 
Firmy zaczynają zmieniać podejście do pracujących mam

Kobiety na bezrobociu

Według danych Eurofund w sektorach najbardziej dotkniętych pandemią, czyli gastronomii, turystyce, hotelarstwie i handlu, 61 procent pracowników to kobiety i to one najbardziej były narażone na utratę pracy. Wśród nich grupą najbardziej zagrożoną są panie w wieku 18-34 lata. Według danych Międzynarodowej Organizacji Pracy wynagrodzenie kobiet na całym świecie spadło o 8,1 procent, a mężczyzn o 5,4 procent w drugim kwartale w porównaniu do roku 2019. W Polsce spadek wynosił 6,2 procent dla kobiet i 3,8 procent dla mężczyzn.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 15.03.2021 19:29
Pandemia sprawiła że pracuje zdalnie, a poza tym nic się w moim życiu nie zmieniło. No chyba że mówimy o tym, że na dzień kobiet dostałam irobota od męża i nie muszę sama odkurzać. Poprzedni rok mimo obecnej sytuacji nie był dla mnie zły.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie