Straciłaś pracę w zawodzie?

Zobacz, co zrobić, aby się przekwalifikować.
Straciłaś pracę w zawodzie?
fot. istock.com
14.01.2021
Dominika Stanisławska

Pandemia dała się nam ostro we znaki – zwłaszcza tym, którzy stracili pracę. Mamy, które wcześniej były aktywne zawodowo teraz zajmują się domem i szukają pracy w zawodzie. Wielu specjalistów postanowiło się przekwalifikować, aby nadal być aktywnym zawodowo, ale także zdobywać nowe, niecodzienne doświadczenie. Chociaż obecnie nie opłaca się otwierać własnego biznesu, to są inne opcje, które można wziąć pod uwagę. Jak się przekwalifikować i znaleźć nową pracę?
Zobacz więcej: 3 sposoby, które przyspieszą karierę każdej kobiety

Jak się przekwalifikować i znaleźć nową prace? – poradnik dla mam

#1 Nigdy nie przestawaj się uczyć

Nie przestawaj się uczyć, ale nie dlatego, że musisz kogoś wyprzedzić. Ucz się rzeczy, które sprawiają ci przyjemność – języki obce, programowanie, czy ćwiczenie warsztatu pisarskiego. Są to umiejętności, które wyróżniają cię na rynku, a w trudnych czasach nie tylko będą hobby, ale mogą stać się pracą. Wiele osób zwraca uwagę na życiorys kandydata nie tylko ze względu na doświadczenie zawodowe, ale niecodzienne zainteresowania lub umiejętności, jak np.: znajomość nietuzinkowego języka obcego.
Wiele osób zwraca uwagę na życiorys kandydata nie tylko ze względu na doświadczenie zawodowe, ale niecodzienne zainteresowania lub umiejętności, jak np.: znajomość nietuzinkowego języka obcego.
fot. istock.com

#2 Niecodzienne wykształcenie

Nie oszukujmy się – studia mają ogromne znaczenie. Wiele osób robi „papier” tylko po to, aby móc awansować, więc jeśli ktoś ma inne podejście, to jest w błędzie. Z tego powodu warto iść na studia, chociażby podyplomowe, które są związane z twoim hobby. Identyczna sytuacja ma miejsce przy wyborze studiów tuż po maturze – trudno oczekiwać od 19-latka, że będziesz wiedział, co chce robić w życiu, ale warto szukać kierunków związanych z technologią, bo ta wciąż się rozwija, a specjalistów wciąż jest mało.

#3 Korzystaj ze szkoleń

Masz 40 lat i to jasne, że nagle z dyrektora czy specjalisty nie jesteś w stanie zrezygnować ze ścieżki, która szłaś całe życie. Trudno jest zaczynać od nowa, ale można to sobie ułatwić np.: korzystając ze szkoleń. Mając za sobą 10-15 lat pracy w jednym zawodzie ma się już zdefiniowane pewne umiejętności, a innych brakuje. Zdobywanie nowych umiejętności jest łatwe, jeśli wiesz jak to zrobić. Właśnie dlatego warto korzystać ze szkoleń i przezwyciężyć myślenie, że szkolenia to strata czasu.
Zobacz więcej: W pracy z brzuszkiem - czyli wszystko o tym jak zorganizować się w tym szczególnym czasie!

#5 Przemyśl swoje potrzeby

Określ dokładnie, co przychodziło ci naturalnie w poprzedniej pracy, a do czego trzeba się było zmuszać. To samo dotyczy wypłaty – pomyśl ile tam zarabiałaś, a ile chciałabyś zarabiać. Sporządź listę, która będzie obejmowała to wszystko, czego oczekujesz od siebie i nowego stanowiska pracy. W tym miejscu warto także zaplanować kilka możliwych scenariuszy dalszego rozwoju, a nie trzymać się jednego wyboru.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie